Val Thorens

VAL THORENS W TRZECH DOLINACH. POZNAJ NIEZWYKŁE MIEJSCE NA NARTY I SNOWBOARD WE FRANCUSKICH ALPACH!

Francja > 3 Doliny

Val Thorens to ośrodek narciarski położony w malowniczym regionie Trzech Dolin na południowo-wschodniej granicy Francji. Niezwykłe warunki atmosferyczne, ogromny wybór tras i szlaków oraz imponujących rozmiarów snowpark uczyniły to miejsce idealnym wyborem na zimowy urlop. Poznaj uroki kultowej miejscowości narciarskiej w samych Alpach!    

Trzy Doliny - twój pomysł na narty we Francji!

Trzy Doliny (z francuskiego Les Trois Vallées) to niezwykły region narciarski umiejscowiony w Parku Narodowym Vanoise, znajdującym się w departamencie Sabaudia (Owernia-Rodan-Alpy) we Francji. Obszar ten uchodzi za swoistego rekordzistę, gdyż swoim zasięgiem obejmuje najdłuższą na świecie łączną długość tras narciarskich, które dostępne są bez ściągania nart. Jednocześnie zyskał miano największego ośrodka narciarskiego w całej Europie. 

Trzy Doliny oferują aż 335 tras narciarskich o łącznej długości wynoszącej ponad 600 kilometrów. Trasy oparte są na skali trudności oznaczanej czterema kolorami, z czego zielone to trasy bardzo łatwe, niebieskie oznaczają trasy łatwe i średnie, czerwone - trudne, a czarne sygnalizują trasy bardzo trudne i eksperckie. W przypadku regionu Trzy Doliny mamy do czynienia z następującymi trasami:

48 zielonych szlaków  

135 niebieskich

119 czerwonych

oraz 33 czarne

Obszar narciarski w Trzech Dolinach dysponuje również zawrotną liczbą 183 wyciągów, które w ciągu jednej godziny są w stanie przewieźć ponad 260 tysięcy osób. Znajdziemy tam również niemal 120 kilometrów przeznaczonych wyłącznie na trasy biegowe. 

Les Trois Vallées składał się niegdyś z trzech dolin, które po latach poszerzono o jeszcze jeden obszar. Stąd Trzy Doliny może być nieco mylącą nazwą, gdyż region zawiera obecnie cztery doliny. Są to:

Dolina Saint-Bon z następującymi ośrodkami narciarskimi: Courchevel założonym w roku 1946 oraz Ia Tania powstałym w 1990. Na terenie doliny funkcjonuje także malutka miejscowość, której populacja na rok 2013 wynosiła jedynie 1964 osoby. Stacja narciarska Courchevel przyjmuje rocznie około 32 tysiące turystów, z których lwia większość pochodzi z Wielkiej Brytanii. Najwyższej umiejscowionej stacji narciarskiej możemy tu szukać na poziomie 2738 metrów. Jest to szczyt góry Saulire. U jej podnóża znajduje się niewielkie lotnisko, które zakwalifikowane zostało jako jedno z dziesięciu najbardziej ekstremalnych lotnisk na świecie. 

Dolina Allues, gdzie od 1939 roku figuruje ośrodek Méribel, a w 1992 roku wybudowano także kurort Brides-les-Bains. Méribel znajduje się w odległości około 500 kilometrów od Paryża i składa się z trzech wsi ulokowanych na obszarze od 1400 do 1700 metrów nad poziomem morza.  

Dolina Belleville, gdzie mieści się najwyżej ulokowana stacja narciarska w całej Europie, czyli miasteczko Val Thorens, któremu dedykujemy ten wpis, a także ośrodki Les Menuires oraz Saint-Martin-de-Belleville.

Dolina Maurienne znana z miejscowości o tej samej nazwie, którą w roku 1990 zamieszkiwało jedynie 324 osoby. Tamtejszy ośrodek narciarski charakteryzuje się największą rozpiętością poziomów - jego obszary znajdują się na wysokościach sięgających od 900 do 3230 metrów nad poziomem morza. 

 

Nocowanie przy szlaku narciarskim, czyli hotele w Val Thorens

Kurort Val Thorens słynie z niezwykle bogatej i zróżnicowanej bazy noclegowej. Znajdziemy tu hotele i rezydencje o najróżniejszym charakterze i standardzie. Wszystkie jednak łączy dogodna dla narciarskich szaleństw lokalizacja - część noclegów znajduje się bowiem bezpośrednio przy trasach narciarskich. Nic, tylko zjeżdżać! 

Oto opis najpopularniejszych hoteli w Val Thorens:

Rezydencja Le Cheval Blanc

Hotel oznaczony jako standard trzygwiazdkowy. Zawiera aż 169 niezwykle komfortowych apartamentów wyposażonych w liczne udogodnienia. Znajdziemy tam wersje noclegów dla 2, 4 lub 6 osób. Każdy apartament wyposażony jest w łazienkę i osobną toaletę. Ponadto do dyspozycji gości pozostają balkony, aneks kuchenny, satelitarną telewizję oraz szybką, bezprzewodową sieć internetową Wi-Fi. W cenie wynajmu apartamentu wliczone są także ręczniki i pościel. Przyjezdni mogą także korzystać ze zlokalizowanego na terenie hotelu sklepu sportowego.

Rezydencja Village Montana

Hotel w czterogwiazdkowym standardzie. Położony bezpośrednio przy trasach narciarskich. Zawiera 128 wygodnych apartamentów dla 2, 3, 4 lub 6 osób. Powierzchnia apartamentów zajmuje od 32 do 49 metrów kwadratowych, co gwarantuje komfortowy wypoczynek nawet dużym grupom wczasowiczów. Wszystkie wyposażone zostały w aneksy kuchenne, łazienkę (wanna lub kabina prysznicowa) i toaletę. W środku znajdziemy także telefon, telewizję satelitarną oraz bezprzewodowe Wi-Fi. Nie zabrakło również balkonu. Na terenie rezydencji Village Montana goście znajdą dwie restauracje, sklep wypełniony narciarskimi pamiątkami oraz centrum Yin Yang. Szczególnie rozrywkowi goście nie muszą się martwić o nocne powroty do apartamentu - recepcja hotelu otwarta jest 24 godziny na dobę. 

Rezydencja Montana Plein Sud

Hotel w pięciogwiazdkowym standardzie. Gwarantuje wysokiej klasy wypoczynek dla najbardziej wymagających gości. Do dyspozycji przyjeżdżających pozostają piętrowe, niezwykle bogato urządzone apartamenty. Oferują w pełni wyposażoną kuchnię, duże pokoje pełniące rolę salonu i pomieszczenia dziennego, królewsko urządzone sypialnie i alkowy oraz niezwykle komfortowe, nowoczesne łazienki. Na terenie rezydencji znaleźć można również kryty basen i saunę. Nie zabrakło również serwujących wyśmienite dania restauracji. 

 

Val Thorens: region idealny na narty w Alpach

Val Thorens to najwyżej położony kurort kompleksu Trzy Doliny, co jednocześnie czyni go najwyższym punktem narciarskim w całych Alpach. Miasteczko położone jest na wysokości 2300 metrów nad poziomem morza, co oznacza, że znajduje się wyżej, niż ogromna liczba szczytowych stacji górskich kolejek linowych rozsianych po alpejskich górach. Dzięki tej niezwykłej lokalizacji turyści od lat mogą cieszyć się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami oraz niezwykle rześkim, czystym powietrzem. Tak wysokie położenie ośrodka Val Thorens zapewnia również nielimitowany dostęp do śniegu, który leży tutaj jeszcze na długo po tym, gdy skończą się zimowe miesiące. 

Dolina Val Thorens stanowi swoistą Mekkę dla osób uprawiających freeskiing i freeriding narciarski. Oznacza to, że do tego kultowego miejsca licznie zjeżdżają się osoby uprawiające sporty narciarskie poza wyznaczonymi trasami. Freestyle to rodzaj zjazdu, który nie podlega żadnym konkretnym zasadom, a każdy narciarz samodzielnie kontroluje zarówno trajektorię jak i momenty przystanków. W Polsce taki tryb zjazdu nie jest zbyt popularny - głównie ze względu na brak stosownych tras oraz ograniczoną możliwość autonomicznego zejścia z wybranej ścieżki. Za to w krajach alpejskich freestyle narciarski ma się doskonale, czego przykładem jest właśnie Val Thorens, gdzie znajduje się aż pięć ogromnych snowparków. 

Val Thorens to także pierwszorzędny ośrodek dla młodych snowboardzistów z całego świata. Poza bogatą ofertą snowparków, kurort oferuje także liczne trasy wysokogórskie, wśród których miejsce dla siebie znajdą zarówno jednosezonowi amatorzy, jak i wieloletni wyjadacze wszelkich zimowych sportów. 

W ośrodku nie znajdziesz sieci autobusowych Skubis czy nieprofesjonalnych orczyków. Hotele i rezydencje do wynajęcia znajdują się tutaj bezpośrednio przy wyciągach narciarskich, a swoje narty założysz bezpośrednio podczas wychodzenia z narciarni. Żadnych korków i kolejek, jedynie czysta przyjemność jazdy!        

Warunki narciarskie i atrakcje w Val Thorens

Zabudowania w ośrodku narciarskim Val Thorens cechują się niezwykle charakterystyczną architekturą. Mamy tu zarówno wysokie bloki, jak i stylizowane na zamki hotele, a wszystko to pośród wiecznie ośnieżonych, alpejskich szczytów. Nie znajdziesz tu przepełnionych ulic, a sporządzone z betonu kaniony wypełnione są licznymi trasami narciarskimi i punktami kolei liniowej. Co niezwykle dziwi pierwszorocznych, kraina Val Thorens jest miejscem kompletnie zablokowanym dla jakiegokolwiek transportu samochodowego. I może właśnie w tym tkwi jej niezwykły urok i piękno!

Tutejsze wyciągi narciarskie osiągają zawrotną wysokość 3230 metrów nad poziomem morza. Jedna z kolejek wyposażona jest w gondolę Funitel Peclet, której trasa przebiega bezpośrednio ze skraju Val Thorens aż na znajdujący się nieopodal lodowiec. Taka przejażdżka oraz zjazd narciarski gwarantują niesamowite wrażenia estetyczne, gdyż spotkanych po drodze widoków nie sposób oddać na filmie czy zdjęciu. Poszukiwacze wrażeń mogą się także przetransportować na lodowiec znany jako Glacier de Thorens, gdzie przy najwyższym postoju kolejki górskiej spotka ich niepowtarzalna okazja, aby rzucić okiem na panoramę obejmującą ponad tysiąc górskich szczytów. Zobaczymy tam zarówno masywy Alp umiejscowionych nas terenie Francji, jak i Szwajcarii. A na koniec - wisienka na torcie, czyli długi i urozmaicony zjazd narciarski prowadzący do samego serca doliny Val Thorens.

Za jednogłośnie wybraną królowę wysokości w kurorcie uważana jest góra Cime de Caron, której szczyt sięga 3200 metrów. Znajdziemy tam cztery zjazdy narciarskie, z czego tylko jeden ma skalę trudności oszacowaną na kolor czerwony. Pozostałe zjazdy to trasy czarne. Jedna z nich, nazywana Combe de Rosael wiedzie bezpośrednio do tajemniczej czwartej doliny  regionu Trzech Dolin, czyli ośrodka Orelle. Powrót na górę odbywa się dzięki gondoli nazywanej 3 Vallees Express, która zapewnia transport wczasowiczów w samo centrum Val Thorens. Szczególnie przydatna, jeśli znajdujemy się niemal bezpośrednio na autostradzie. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, aby pokonywać czarne trasy, do Orelle można się dostać również alternatywną ścieżką. Wystarczy wsiąść do gondoli Funitel Fond i wjechać na przełęcz, skąd do Orelle prowadzą trasy oznaczone kolorami oznaczającymi łatwy i średni poziom trudności. 

Inna, mierząca sześć kilometrów droga o nazwie Combe de Caron, uznawana jest za najsłynniejszą trasę Val Thorens a swój początek ma na samym szczycie Cime de Caron. 

Najdłuższa trasa ośrodka to z kolei zjazd nazywany Col de Laudzin, którego całkowita długość wynosi aż 12 kilometrów. Rzecz ceniona przez licznych sezonowiczów to fakt, że ta niezwykle szeroka i malownicza ścieżka narciarska jest również bardzo dobrze utrzymana technicznie. Nie ma to jak gwarancja bezpieczeństwa na stoku!

Pogoda w Val Thorens

Pierwsze trasy w Val Thorens otwierają sie zazwyczaj już na początku listopada, choć w większości dotyczy to najwyżej usytuowanych zjazdów narciarskich. Początki sezonu zawsze są tu gwarancją rewelacyjnych warunków. Wszystko ze względu na wysokość, na której usytuowane jest miasteczko. Nadający się do zimowych szaleństw śnieg utrzymuje się tu aż do połowy maja, co oznacza, że zabawą w Val Thorens można się cieszyć przez ponad pół roku!

A co, gdy nagle przyjdzie ocieplenie? Kiedy pogoda ostatecznie się zepsuje, na gości kurortu czeka masa innych atrakcji. Ciekawa infrastruktura oraz niezwykle bogaty wybór obiektów noclegowo-rozrywkowych z pewnością zapewnią gościom udane chwile przeczekania niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Rodzinny wyjazd do Val Thorens jako sposób na urlop

Jeśli zastanawiasz się nad miejscem idealnym do spędzenia aktywnego czasu wolnego wraz z całą rodziną, nie mogłeś trafić lepiej. Val Thorens to kurort narciarski, który ma ogromnie wiele do zaoferowania przyjezdnym w każdym wieku! 

Przede wszystkim obszar ten (podobnie jak cały region Trzech Dolin) dysponuje wieloma niezwykle zróżnicowanymi trasami narciarskimi, pośród których znaleźć można wiele odrębnych poziomów trudności. Val Thorens słynie z bogatego zaplecza dróg zaplanowanych specjalnie dla początkujących fanów zimowego szaleństwa. Znajdziemy tu między innymi:

  • narciarskie przedszkole, do którego zapisać możemy pociechy poniżej trzeciego roku życia. Profesjonalna kadra szkoleniowa zajmuje się tam uczeniem dzieci podstaw poruszania się na zimowych sprzętach, co odbywa się w formie atrakcyjnej dla maluchów zabawy,
  • szkoły narciarskie, które profesjonalnie wprowadzą nas w tajniki tego ekscytującego zimowego sportu. Wykwalifikowani instruktorzy prowadzą zajęcia wyłącznie na specjalnie do tego celu przygotowanych, łagodnych stokach, których trasy nie prowadzą nigdzie dalej, niż ścisłego centrum Val Thorens,
  • 40 tras przeznaczonych bezpośrednio dla nowicjuszy. W tej liczbie znajduje się 11 zielonych oraz 29 niebieskich tras w samym Val Thorens. Należy mieć na uwadze, że z kurortu łatwo dostać się również w pozostałe regiony krainy Trzech Dolin, dlatego tak naprawdę do dyspozycji gości pozostaje łącznie 20 zielonych oraz 60 niebieskich szlaków narciarskich. To zawrotna liczba, spośród której absolutnie każdy początkujący narciarz znajdzie wymarzoną trasę,
  • 5 stref stworzonych specjalnie dla początkujących, które łączą się ze sobą w dolnych częściach doliny, zapewniając nowicjuszom towarzystwo o podobnym poziomie umiejętności,
  • wyciągi dywanowe (z czego aż cztery są całkowicie bezpłatne), które umożliwiają wygodny transport najmłodszym użytkownikom stoku.

 Nie zabraknie także atrakcji dla zaawansowanych fanów zimowego szaleństwa. W zasięgu regionu znajduje się aż sześć lodowców, z których wiodą najróżniejsze szlaki o różnych poziomach stromości i ogólnej trudności pokonywania stoku. Poszaleją także snowboardziści, którzy znajdą bardzo wiele stref, w których dozwolona jest jazda freestyle. Każdy poszukiwacz mocnych wrażeń powinien także skorzystać z niezwykłej oferty zjazdu z przewodnikiem. To niesamowita okazja, aby zajechać nartami w te zakątki francuskich Trzech Dolin, które znane są jedynie miejscowym. 

Zimowe sporty ekstremalne w Val Thorens, czyli narty i deska we francuskim snowparku 

Kurort w Val Thorens to nie tylko niezwykle różnorodne szlaki narciarskie i zapierające dech w piersiach krajobrazy. To również ogromny, mierzący ponad 70 tysięcy metrów kwadratowych snowpark przeznaczony dla fanów zimowych sportów ekstremalnych. I to na każdym stopniu zaawansowania! 

Snowpark podzielony jest na specjalne strefy, z których każda przygotowana jest pod inny poziom umiejętności odwiedzających. Spotkamy tu precyzyjnie oznaczone i świetnie utrzymane szlaki, liczne sektory tematyczne oraz usytuowany nieopodal wyciąg, który umożliwia użytkownikom parku nieograniczoną liczbę ekstremalnych przeżyć. Wsród atrakcji znajdują się między innymi niezwykle urozmaicony tor do boardercrossingu (nazywanego również snowcrossem), trzy strefy dedykowane jeździe freestyle’owej oraz zapewniającą niezwykłe emocje skocznię Jump Air, która wyposażona została w specjalną poduszkę powietrzną zapewniającą bezpieczne lądowanie. 

Każdy użytkownik parku może teraz śledzić osobiste dokonania na terenie snowparku w Val Thorens. Wszystko dzięki systemowi kamer, który rejestruje zimowe szaleństwa i udostępnia je na wyświetlaczach telefonów oraz stronie internetowej kurortu. Jeśli jesteś przekonany, że dokonałeś wyjątkowo epickiego manewru na desce snowboardowej, możesz go odnaleźć i pokazać swoim znajomym! 

KONTAKT

  • info@snowz.pl
  • + 48 668 694 246
  • Jesteśmy dostępni: Pon-Pt 10-18
  • Messenger na Facebooku 24/7