Vaujany

Obok Alpe d Huez

Francja > Rodan-Alpy

Region Oisans jest położony we francuskich Alpach Wysokich wyróżnia się dzięki imponującemu, najbardziej wysuniętemu na południe czterotysięcznikowi Alp Barre des Écrins (4102 m)

 

Od strony południowej rozpoczynają się łagodne Alpy Nadmorskie, które tracą na wysokości w kierunku Lazurowego Wybrzeża. W tym regionie znajdują się również znane masywy Belledonne, Écrins i Grandes Rousses. Fani kolarstwa znają okolicę Oisans, ponieważ tutaj odbywają się wyścigi Tour de France, a ich najtrudniejsze odcinki trasy np. do Alpe d'Huez znajdują się tutaj. Również zimą Oisans cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Puszysty śniegi, dużo słońca sprawiają, że wielu wczasowiczów w zimowych miesiącach chętnie odwiedza renomowane ośrodki narciarskie w tym regionie.

 

W żadnej innej miejscowości w Alpach połączenie tradycji i nowoczesności nie jest tak udane jak w Vaujany

 

Dzięki położeniu na górskim zboczu ten rodzinny ośrodek sprawia wrażenie bajkowej wioski z krętymi uliczkami i typowym dla alpejskich krajobrazów urokiem. W przeszłości mieszkańcy Vaujany utrzymywali się głównie z rolnictwa, co uległo zmianie w okresie powojennym. Vaujany należy dzięki zbiornikowi retencyjnemu z elektrownią wodną w dolinie do najbogatszych gmin we Francji. Budowa jednej z najnowocześniejszych gondoli w kraju sprawiła, że Vaujany jest doskonale połączone z terenem narciarskim Alpe d'Huez i cieszy się sławą jednego z najbardziej lubianych ośrodków sportów zimowych. Dla tych, którzy szukają atrakcji również poza stokiem, doskonale nadaje się centrum wellness lub nowo otwarte lodowisko (58 x 28 m) z dużą tybuną dla widzów i tor do kręgli. W Vaujany do dyspozycji gości jest również bezpłatny garaż podziemny. Dla wygody pomiędzy poszczególnymi poziomami miejscowości można poruszać się po nowoczesnych ruchomych schodach. Liczne restauracje, pizzerie i bary dopełniają oferty turystycznej w Vaujany. 

 

Z karnetem narciarskim "Grande Domaine Ski" mają Państwo dostęp do terenu narciarskiego Alpe d'Huez, który jest w większości położony po południowej i południowo-zachodniej stronie i gwarantuje dużo słońca

 

Z Vaujany na stok można dotrzeć w kilka minut nowoczesnymi gondolami Vaujany-Alpette i Vaujany-Villette. Teren narciarski (1125 m - 3330 m) obejmuje 250 km nartostrad i 68 wyciągów i jest znany jako bardzo pewny śniegowo: 80% tras narciarskich znajduje się na wysokości ponad 1800 m!

70 km tras zielonych i niebieskich

130 km tras czerwonych

50 km tras czarnych

 

Najbardziej atrakcyjna nartostrada - "La Sarenne" rozpoczyna się na lodowcu Sarenne-Gletscher i biegnie zboczem Pic Blanc prosto do doliny

 

Nartostrada mierzy sobie 16 km i jest jedną z najdłuższych w Europie! Czarną, bardzo trudną , 3-km trasę "Le Tunnel" polecamy tylko doświadczonym narciarzom. Prowadzi ona od Pic Blanc przez tunel do nartostrady z muldami. Dużych umiejętności narciarskich wymagają również czerwone trasy na wysokości Dôme/ Petits Rousses. Dla początkujących odpowiednie będą stoki do ćwiczeń przy wjeździe do miejscowości Alpe d'Huez i Vaujany. Również fani snowboardu znajdą tutaj coś dla siebie: funpark przy wyciągu krzesełkowym Le Lac Blanc polecamy profesjonalistom, drugi jest za to znacznie łatwiejszy. W Vaujany otwarty został snowpark dla początkujących.

Dzięki karnetowi macie Państwo możliwość korzystania z basenu i lodowiska w Alpe d'Huez. Karnet upoważnia do nocnej jazdy na nartach i sankach. 

 

W Vaujany i regionie Alpe d'Huez na turystów czekają dwa różne snowparki

 

W parku dla początkujących dostępne są różne boxy, poręcze, slide-bars i woops. Z parku mogą korzystać także nieco bardziej wtajemniczeni snowboardziści i szlifować swoje umiejętności lub po prostu się wyszaleć. Drugi z parków jest przeznaczony raczej dla ekspertów w dziedzinie freestyle. Park jest usytuowany w pobliżu wyciągu "Troncon". Oferuje on big air kicker (4 x 10 m) oraz różne elementy jak slide bars, wave rail, street rail, c-box, hip, totem oraz trasę do boardercrossu, a także halfpipe (w zależności od warunków pogodowych). Kickery i poręcze dzielą się na niebieskie, czerwone i czarne - odpowiednio do 3 stopni trudności. To idealne miejsce dla zaawansowanych.

 

W Vaujany po aktywnym dniu na stoku można odprężyć się w Parku Wodnym "Espace Loisirs" ze zjeżdżalnią, sauną, spa, łaźnią parową i studiem fitness 

 

Poza tym do dyspozycji gości jest również lodowisko, na którym raz w tygodniu organizowana jest dyskotek na lodzie. Oprócz licznych restauracji na gości czekają bary, w których można bawić się do świtu. W położonym w odległości 25 km Alpe d'Huez za sprawą dyskotek oraz licznych barów i kawiarni można bawić się do białego rana. Po dniu pełnym wrażeń można zrelaksować się w „Avalanche Bar“ albo „Tavern“, w których regularnie grana jest muzyka na żywo. Potańczyć można natomiast w bardzo popularnych klubach „L’Igloo“ i „The Stage One“. Ale nie tylko nocą dzieje się tu tak wiele! Na turystów czekają różnorodne atrakcje: eisrallye, skidooing, wędrówki w rakietach śnieżnych, wędrówki po szlakach czy jazda na sankach. W hali sportowej Palais des Sports w Alpe d'Huez można skorzystać z całej palety dyscyplin sportowych. Szczególną atrakcją dla miłośników wrażeń będzie na pewno wspinaczka po stromej, wysokiej na 200 m ścianie w Gorges de Sarenne!


Wokół Alpe d’Huez przebiegają trasy do narciarstwa biegowego o łącznej długości 50 km i zróżnicowanym stopniu trudności

 

Godna polecenia jest trasa ze wspaniałą górską panoramą prowadząca przez Poutran do l’Alpette na wysokości 2.100 m. Szlak ten prowadzi wzdłuż licznych górskich jezior i w malowniczej, zimowej scenerii. Zaawansowani narciarze biegowi mogą skorzystać z trasy "Boucle des Lacs": najdłuższa trasa do narciarstwa biegowego w regionie prowadzi na wysokość 2100 m i stanowi dzięki długości 20 km spore wyzwanie.

 

Wskazówki dotyczące dojazdu do Francji

 

Lotniska położone najbliżej regionów Hautes Alpes, Isère lub Savoie znajdują się w Grenoble i Chambéry. Do Haute Provence dotrzeć można z Nicei, do Haute Savoie z Annecy, Genève-Cointrin, Chambéry lub Genewy. Jeśli wyruszacie samochodem pamiętajcie aby przed wyjazdem zasięgnąć informacji o warunkach drogowych.

Kolej: Grenoble (ok. 55 km)

Przelot: Grenoble (ok. 100 km), Chambery (ok. 125 km), Lyon (ok. 140 km), Turyn (ok. 200 km), Genewa (ok. 205 km)

KONTAKT

  • info@snowz.pl
  • + 48 668 694 246
  • Jesteśmy dostępni: Pon-Pt 10-18
  • Messenger na Facebooku 24/7