Les 2 Alpes

Les 2 Alpes – sprawdź pogodę, warunki narciarskie, snowpark i hotele w ośrodku Les Deux Alpes (L2A) we Francji!

Francja > Rodan-Alpy

Les 2 Alpes, Les Deux Alpes, 2Alpes i L2A, czyli różne nazwy jednego ośrodka narciarskiego

Les 2 Alpes, znany także jako Les Deux Alpes, bądź skrótowo, w postaci 2Alpes oraz L2A, to jeden z najsłynniejszych ośrodków narciarskich we francuskich Alpach. Miasteczko zlokalizowane jest na obszarze usytuowanym na wysokości od 1650 m n.p.m. do 1800 m n.p.m., rozciągającym się na dwóch halach mieszczących ogromny kompleks wypoczynkowo-narciarski.

Les 2 Alpes położony jest w regionie Oisans, w dolinie rozciągającej się w centralnej części Alp Delfinackich. Miasteczko znajdziemy kilkadziesiąt kilometrów na południowy wschód od trzeciego pod względem liczby ludności miejsca regionu Rodan-Alpy - miejscowości Grenoble.

Oisans to teren, który charakteryzuje się obecnością wielu kilkutysięczników, spośród których godny uwagi jest najbardziej wysunięty na południe szczyt Alp Barre des Écrins mierzący imponujące 4102 m n.p.m.! Południową granicę Oisans wyznaczają Alpy Nadmorskie łagodnie przechodzące w krajobraz Lazurowego Wybrzeża. Inne godne uwagi masywy znajdujące się w okolicy to Belledonne, Écrins oraz Grandes Rousses. Region Oisans jest także szeroko znany wszystkim wielbicielom rowerowych eskapad: to właśnie tutaj co roku odbywa się jeden z najważniejszych wyścigów kolarskich na świecie, Tour de France.

Dolina Les 2 Alpes znajduje się na południu regionu Oisans i oferuje pełne słońca i śniegu stoki usytuowane nawet na wysokości 3560 m n.p.m. Dzięki temu Les Deux Alpes zakwalifikowane zostało jako jeden z najwyżej położonych ośrodków narciarskich znajdujących się na lodowcu.

Warunki narciarskie w Les 2 Alpes we Francji

Warunki narciarskie we francuskim ośrodku Les 2 Alpes uważane są za jedne z najlepszych na terenie całej Europy. Wszystko dzięki obecności Mont de Lans - lodowca mierzącego 3600 m n.p.m., który zapewnia L2A gwarancję niezwykłej pogody zarówno zimą, jak i latem. Z tego powodu stacja narciarska otwarta jest przez cały rok, nawet w czasie letnich miesięcy. W Les 2 Alpes bez problemu skosztować możemy śnieżnego szaleństwa w lipcu czy sierpniu, nie tracąc na jakości narciarskich czy snowboardowych przeżyć. Zawdzięczamy to także wysokościom, na których znaleźć można nartostrady - lwia większość z niemal 225 kilometrów tras usytuowana jest na obszarze ponad 2500 m n.p.m.!

Les Deux Alpes znacznie wyróżnia się na tle innych francuskich ośrodków - charakterystyczna zwarta zabudowa ustępuje tu wyciągom i nartosrtadom usytuowanym szeroko po obu stronach doliny. W jej centrum znajdziemy natomiast bogato zaopatrzone sklepy, butiki, restauracje i puby.

L2A to jedno z największych miast zlokalizowanych w Alpach Francuskich. Fani zimowych sportów znajdą tu łącznie aż 225 kilometrów tras do zjazdu dopasowanych zarówno do początkujących narciarzy, jak i starych stokowych wyjadaczy. Oto tabela ilustrująca liczbę i długość tras łatwych, średnich i trudnych:

 

Rodzaj trasy

Łączna długość tras

Liczba tras zjazdowych

Trasy łatwe (zielone i niebieskie)

46 kilometrów

63 (20 zielonych i 43 niebieskie trasy)

Trasy średnie (czerwone)

163 kilometry

19 tras

Trasy trudne (czarne)

16 kilometrów

10 tras

 

Pole do popisu znają tu także osoby uprawiające narciarstwo biegowe, gdyż w Les 2 Alpes łączna długość tras biegowych wynosi 25 kilometrów. W dolinie znajdziemy także 48 wyciągów z 23 krzesełkami, 5 gondolami, 19 orczykami i jednym wagonem.

 

Świetne warunki narciarskie w L2A to także kwestia niezawodnych armatek śnieżnych, których na terenie ośrodka działa aż 211!

Snowboard w Les 2 Alpes - poznaj uroki snowparku i zalicz freeride na legendarnym La Grave!

Poza zapalonymi narciarzami w Les 2 Alpes swoje miejsce znajdą także fani snowboardu czy splitboardu. Jeśli śmigasz na jednej desce i potrzebujesz niezapomnianych wrażeń - nie czekaj i odwiedź największy w Europie snowpark!

Warunki w snowparku zlokalizowanym w Les 2 Alpes różnią się w zależności od pory roku:

 • sezon zimowy: Snowpark zimą usytuowany jest na wysokości 2600 m n.p.m. i posiada rozbudowaną strefę dla początkujących freestyle’owców, gdzie znaleźć można niewielkie boksy i kickery przeznaczone dla najmłodszych stokowiczów oraz osób zupełnie niedoświadczonych w jeździe na snowboardzie. Poza obszarem wyznaczonym specjalnie dla amatorów w snowparku znaleźć można także strefę freecrossową oraz tor do spokojnych zjazdów, gdzie bardziej doświadczeni snowboardziści niejednokrotnie dają pokaz swoich niezwykłych umiejętności w skomplikowanych ewolucjach. Kolejny rejon snowparku zajęty jest przez część dedykowaną zaawansowanym użytkownikom deski, gdzie znaleźć można okazałe kickery sięgające od 10 do 25 metrów. To miejscówka wręcz idealna na elektryzujące skoki i brawurowe ewolucje. Nie brakuje również boksów i raili, halfpipe’u czy multibox’a. Liczne formacje akrobatyczne sprawiają, że każdy amator snowboardowego szaleństwa jest w stanie znaleźć ulubioną atrakcję.

 • sezon letni: Latem snowpark zmienia się praktycznie nie do poznania! Jego lokalizacja przeniesiona zostaje na obszar sięgający 3200 m n.p.m., a teren parku ulega podziałowi na cztery główne sektory. Są to oznaczone odpowiednimi kolorami strefy przeznaczone dla osób o różnym poziomie zaawansowania:
  - Initiation Zone, gdzie udać powinni się wszyscy, dla których zjazdy freestylowe stanowią początek nowej, fascynującej przygody ze snowboardem;
  - Begginer Zone, ogromnej strefie zawierającej bogatą kolekcję niewielkich kickerów i raili odpowiednich dla początkujących riderów. Nie brakuje tu także zjazdów typu bordercross, halfpipe oraz AirBag, czyli poduszki powietrznej, dzięki której szalone powietrzne ewolucje obyć się mogą bez dokuczliwych kontuzji;
  - Advanced Zone, przeznaczonej dla średniozaawansowanych oraz zaawansowanych snowboardzistów, którzy czują się pewnie na bardziej skomplikowanych i wysokich atrakcjach;
  - Expert Zone, robiąca największe wrażenie na odwiedzających strefa dedykowana najśmielszym i najbardziej doświadczonym freeriderom, którzy mają szansę pobawić się w sektorze “Big Air” zawierającym kickery o wielkości stołu sięgającej od 14 do 25 metrów, atrakcyjnie usytuowane raile oraz jedną z największych atrakcji snowparku, czyli słynny 140 metrowy Superpipe o wysokości mierzącej 6,5 metra, który robi wrażenie nawet na największych fanatykach snowboardu.

Poza niezwykle bogatą ofertą snowparku fani freeridu znajdą w pobilżu Les 2 Alpes jeszcze jedno miejsce, które zapewni im wielogodzinny dreszczyk adrenaliny i niezwykłą przyjemność ze zjazdów. Mowa tu o słynnej w całej Europie miejscówce charakteryzującej się ogromną ilością śnieżnego puchu, wprost idealnego do snowboardowych szaleństw, czyli legendarnym La Grave.

La Grave to miejscowość i gmina we Francji, w której znaleźć można stok narciarski powszechnie uważany za jedną z najtrudniejszych tras na świecie. Ten francuski kurort to swoista mekka dla wszelkich entuzjastów pozatrasowych szaleństw. I nic dziwnego, gdyż ratraki nie obsługują tutaj aż 90% stoków, a w każdej możliwej przestrzeni znaleźć można świeży puch, będący wprost zaproszeniem do pełnego wyzwań i emocji swobodnego zjazdu. Należy pamiętać jednak, że większość terenów wokół ośrodka La Grave to niepatrolowane przez nikogo przestrzenie pełne naturalnego, górskiego krajobrazu. Może on zapierać dech w piersiach równie mocno, jak i zagrażać naszemu bezpieczeństwu, dlatego przy wszelkich wypadach freeridowych należy przedsięwziąć niezbędne środki ostrożności.

Pogoda w Les 2 Alpes - jakich warunków pogodowych należy spodziewać się w ośrodku L2A?

Sezon w ośrodku narciarskim Les 2 Alpes trwa znacznie dłużej niż w innych zimowych kurortach. Ze względu na korzystne położenie obiektu na lodowcu gwarancję śniegu uzyskujemy już w połowie listopada. Dlatego urlopowicze niejednokrotnie nie czekają na szczyt sezonu w L2A - wystarczy im świadomość pozbawionych tłumów, świeżo ośnieżonych nartostrad oraz, wynikających z terminu, niezwykle atrakcyjnych cen za pobyt. Z tego powodu coroczna impreza inaugurująca początek sezonu w Les 2 Alpes, znana jako Powder Week, od kilkunastu lat nieustannie przyciąga do ośrodka wszelkich wielbicieli zimowego szaleństwa. W roku 2017 Powder Week rozpocznie się drugiego i zakończy dziewiątego grudnia, ponownie skupiając w Les 2 Alpes entuzjastów narciarstwa i zjazdów snowboardowych. W programie znaleźć można między innymi zimowe gry i zabawy, całonocne imprezy w licznych barach i klubach, sportowe turnieje oraz energetyczny koncert zespołu Xtreme!

Sezon narciarski trwa tu aż do kwietnia, a więc stosunkowo dłużej niż w przypadku innych ośrodków. W Les 2 Alpes to kurort uniwersalny - dużo się tu dzieje zarówno na początku okresu narciarskiego, u jego szczytu, jak i do samego końca zimowych szaleństw. Na wyjazd do L2A można zdecydować się spontanicznie i w ciemno - przez cały czas mamy bowiem gwarancję świetnych warunków do uprawiania ulubionego śnieżnego sportu.

 

 

Wyjazd na narty latem? Czemu nie! Odwiedź Les 2 Alpes w letnie miesiące i ciesz się słońcem i śniegiem!

Należy pamiętać, że Les 2 Alpes to pierwszy alpejski ośrodek we Francji, który zorganizował możliwość korzystania z tras narciarskich także latem. Wszystko dzięki pogodzie zapewnionej przez lokalizację na masywie lodowców Girose oraz Mont de Lans. Z tego powodu mamy tu idealne warunki narciarskie - obfitość śniegu oraz odpowiednio nasłonecznione stoki. Ośrodek w Les Deux Alpes może pochwalić się największym w Europie obszarem narciarskim przygotowanym specjalnie do korzystania latem. Mierzy on dokładnie 120 hektarów. Wyciągi na lodowcach Mont de lans i Girose czynne są już od połowy czerwca. Ich zamknięcie następuje dopiero z końcem sierpnia.

Aby dostać się na lodowiec, należy wsiąść w gondolę Jandri Express oraz górskie metro - Dome Express. Podróż z położonej na wysokości 1650 m n.p.m. wioski zajmie nam około pół godziny.

Latem w Les 2 Alpes narciarze mogą korzystać z 8 tras kompatybilnych z systemem wyciągów orczykowych i krzesełkowych. Są to trasy dla początkujących (dwie zielone), średniozaawansowanych (cztery niebieskie) oraz zaawansowanych narciarzy (dwie czerwone). W L2A nierzadko organizowane są kilkudniowe ski campy, w czasie których uczestnicy nie tylko szusują na nartach, ale i korzystają z atrakcji imponującego snowparku.

Jeśli więc nie przepadasz za wakacjami polegającymi na smażeniu się na plaży i spacerach po pełnych turystów miastach, zdecyduj się wykorzystać urlop aktywnie!

Wybierasz się na narty z rodziną? Sprawdź ofertę Les 2 Alpes przeznaczoną specjalnie dla dzieci!

Wizyta w ośrodku Les Deux Alpes to świetna propozycja na spędzenie wolnego czasu dla rodzin z dziećmi. Kurort otrzymał bowiem zaszczytną kategorię “P’tits Montagnards” przyznawaną ośrodkom narciarskim oferującym najatrakcyjniejsze warunki do przyjazdu z najmłodszymi. Oznaczanie przyznawane jest przez Ski Club de France i stanowi dowód na to, że dana placówka przewiduje specjalne zniżki i upusty dla dzieci, a także posiada przygotowane do obsługi najmłodszych trasy i wyciągi. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że młodzi miłośnicy sportów zimowych mają do dyspozycji fachową pomoc oraz opiekę zarówno na stoku, jak i poza nim. Oznacza to, że możemy spokojnie zostawić swoje dziecko z instruktorem jazdy na nartach czy snowboardzie i wybrać się na bardziej zaawansowane trasy.

Co po nartach? Atrakcje w ramach apres-ski w Les 2 Alpes

Les 2 Alpes to miejsce, które poza niezwykłą pogodą, wspaniałymi warunkami narciarskimi i zapierającymi dech w piersiach widokami, ma do zaoferowania także niezliczone atrakcje w ramach apres-ski, czyli wypoczynku po nartach.

Mowa tu o między innymi o wspaniale wyposażonych centrach sportowych Club Forme i Tanking Center, w których znajdziemy między innymi jacuzzi, saunę, pole do squasha, kryty podgrzewany basen, salę do fitness, profesjonalne masaże oraz fizjoterapię.

Nie brakuje także aktywnych form wypoczynku na zewnątrz - przejażdżek saniami motorowymi, trekkingu w rakietach śnieżnych czy nawet możliwości skorzystania z paralotni! W Les 2 Alpes znaleźć można również klasyczne lodowiska z okazją do wypożyczenia łyżew i liczne kręgielnie. Entuzjaści wspinaczki górskiej mogą spróbować swoich sił na specjalnie przygotowanych trasach, a osoby pozbawione lęku wysokości z pewnością ucieszy perspektywa przelotu helikopterem. Z dziećmi wybrać można się do kina lub muzeum. Nie brakuje także wycieczek z przewodnikiem, podczas których podziwiać można niezwykle malowniczy krajobraz miasteczka.

W L2A atrakcje nie ustają nawet z zapadnięciem zmierzchu. Spragnieni wrażeń korzystać mogą bowiem z licznych restauracji (najróżniejsze rodzaje kuchni - od francuskiej i włoskiej przez wegetariańską, na krwistych stekach skończywszy), pubów i dyskotek, gdzie młodzi ludzie bawią się się na parkiecie aż do świtu przy wtórze najlepszej klubowej muzyki.

Hotele w Les 2 Alpes, czyli gdzie spać podczas wizyty w słynnym kurorcie?

Wybór zakwaterowania w Les 2 Alpes jest naprawdę imponujący. Znajdziemy tam między innymi:

 

 • czterogwiazdkowe hotele, które poza niezwykle wysokim standardem pokoi oferują także dostęp do sejfu, balkon, minibar, telewizję satelitarną, wykwintne dania w restauracjach hotelowych, możliwość zamówienia koszyka piknikowego na recepcji czy nawet jacuzzi znajdujące się w każdej hotelowej łazience. Nie brakuje również rozbudowanej strefy wellness, gdzie goście mogą zdecydować się na odwiedzenie tureckiej łaźni parowej czy zażyczyć sobie masażu stóp. Co bardzo wygodne, wiele czterogwiazdkowych obiektów usytuowanych jest tuż przy trasach narciarskich. Dzięki temu możemy zajechać przed drzwi hotelu tuż po efektownym zjeździe ze stoku.

 • mieszkania i apartamenty do wynajęcia - bardzo popularna forma zakwaterowania polegająca na wynajęciu na czas urlopu przestrzeni mieszkalnej od osoby prywatnej. Są to niewielkie mieszkania bądź okazałe apartamenty usytuowane u podnóży stoków. Ich wyposażenie różni się w zależności od oferty, jednak zazwyczaj oferują dwa pokoje z kilkoma miejscami do spania i pomieszczenie zaadaptowane na salon.

 • górskie domki - oferty zamieszkania w zlokalizowanych w górach chatkach są niezwykle zróżnicowane. Możemy trafić zarówno na niezwykle luksusową kwaterę gwarantującą dostęp do krytego basenu i wysokiej jakości sprzętu rtv-agd, a także na domki wyposażone po spartańsku, zawierające jedynie niezbędne wyposażenie potrzebne do spędzenia aktywnego weekendu w górach.

KONTAKT

 • info@snowz.pl
 • + 48 668 694 246
 • Jesteśmy dostępni: Pon-Pt 10-18
 • Messenger na Facebooku 24/7