Livigno

Narty w Livigno - ośrodku narciarskim we Włoszech. Poznaj atrakcje, hotele, warunki narciarskie i pogodę w Livigno!

Włochy > Sondrio

Narty w Livigno to niezwykły pomysł na aktywne spędzenie czasu wolnego. Ośrodek narciarski we Włoszech należy do jednej z najpopularniejszych destynacji fanów zimowego szaleństwa w Europie. Trudno się dziwić - zimny i surowy klimat, darmowa komunikacja autobusowa oraz poczucie kompletnego odcięcia od świata zewnętrznego sprawiają, że każdy pobyt stanowi niezapomniane przeżycie!

Planujesz wyjazd na narty do Włoch? Poznaj historię ośrodka Livigno!

Livigno usytuowane jest we Włoszech na terenie regionu Lombardia, w prowincji Sondrio. To malownicza, długa na czternaście kilometrów dolina położona przy granicy, dokładnie pomiędzy doliną Alta Valtellina we Włoszech a szwajcarską Engadin. 

Choć obecnie kurort narciarski w Livigno bije rekordy popularności zarówno wśród entuzjastów nart, jak i snowboardowych zjazdów, w przeszłości była to niemalże wyludniona kraina. Wszystko ze względu na trudną do zdobycia lokalizację Livigno, które z jednej strony otacza łańcuch gór Bernina, a z drugiej Przełęcz Stelvio, czyli najwyższa przejezdna przełęcz na terenie Włoch. Przez długie lata do doliny zapuszczali się tylko naprawdę zdeterminowani narciarze, gdyż do Livigno można było się dostać jedynie przez górskie przełęcze, które zimą bywały całkowicie nieprzejezdne! Sprawiało to, że miejscowość była praktycznie odcięta od świata zewnętrznego praktycznie 9 miesięcy w roku.

Sytuacja zmieniła się dopiero w 1965 roku, kiedy szwajcarska firma energetyczna Engadiner Kraftwerke podjęła pracę nad budową zapory Punt dal Gall, której celem było spiętrzenie wód planowanego jeziora sztucznego Lago Del Gallo. W celu wykonania zapory niezbędne było sporządzenie tunelu pod górą Munt la Schera, która usytuowana jest dokładnie pomiędzy szwajcarską doliną Engadyna a Livigno. Gdy budowa zapory została zakończona, tunel Munt La Schera udostępniono do użytku publicznego, co przesądziło o niezwykłym rozwoju turystycznym miejscowości. 

Co interesujące, dla entuzjastów zakupów Livigno stanowi strefę wolnocłową. Oznacza to, że można tam kupić produkty luksusowe bez konieczności opłacania podatku VAT i akcyzy. Niskie ceny dotyczą perfum, alkoholi, paliwa samochodowego oraz sprzętu elektronicznego. Strefa wolnocłowa to przywilej nadany ludności miasteczka jeszcze w XVI wieku. Miał wynagradzać mieszkańcom trudne warunki panujące w dolinie i zniechęcić ich do przesiedleń. Dzięki temu teren gminy mógł prawnie pozostać częścią Lombardii, czyli późniejszych Włoch.

Informacje o nartach w Livigno - największe atrakcje, opis tras i czynne wyciągi

Narciarze wybierający się na sezon do Livigno we Włoszech naprawdę mają tam co robić! Kurort oferuje doskonałe warunki zjazdu zarówno osobom początkującym, stawiającym swoje pierwsze narciarskie kroki, średniozaawansowanym wielbicielom nart, jak i szukającym wyzwań profesjonalistom. Tereny narciarskie znajdują się po obu stronach doliny. Zachodnie zbocza noszą nazwę Carosello 3000, wschodnie - Mottolino. Na entuzjastów nart czeka aż 115 kilometrów tras zjazdowych i 40 kilometrów tras biegowych. 

 

Dokładne informacje na temat tras narciarskich w Livigno

30 kilometrów tras łatwych (zielone i niebieskie),

65 kilometrów tras średnich (czerwone),

20 kilometrów tras trudnych (czarne).

 

Łączna liczba tras zjazdowych wynosi 78 indywidualnych szlaków. Wysokości tras rozciągają się od 1816 do 2798 m n.p.m. Livigno dysponuje 33 wyciągami narciarskimi.

Trasy łatwe są bardzo dobrze przygotowane na przyjęcie początkujących narciarzy - ćwiczebne stoki nie zniechęcają do podejmowania kolejnych prób zjazdu, szybko zarażając zimową pasją nawet te osoby, które narty mają na sobie po raz pierwszy.

Tras o średnim poziomie trudności znajdziemy w Livigno aż 37, z czego najdłuższa liczy sobie 2600 metrów. Są to szlaki niezwykle szerokie, dzięki czemu zyskują sobie uznanie amatorów gwałtownych skrętów.  

Trudne trasy liczą 12 różnych szlaków i należą do zjazdów polecanych przez najbardziej doświadczonych narciarzy. Najdłuższą i najwyżej położoną perłą narciarstwa jest trasa Scoiattolo, której start usytuowany jest na wysokości 2700 m n.p.m. To prawdziwe wyzwanie nawet dla największych narciarskich zapaleńców. 

Livigno dysponuje także ukształtowaniem terenu pozwalającym na czerpanie ogromnej przyjemności z uprawiania narciarstwa biegowego. Na amatorów tej zimowej dyscypliny czeka bowiem aż 40 kilometrów tras wprost stworzonych do satysfakcjonującego biegania na nartach.

Livigno to także miejsce, które wysoko cenią freeriderzy. Pokłady świeżego puchu, nadającego się do pozatrasowej jazdy w kilku kierunkach znajdziemy bowiem na usytuowanym nieopodal szczycie Monte della Neve. Aby zapewnić sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa, warto jednak wybierać się na freeride wyłącznie w obecności zaznajomionych z okolicą przewodników.

Snowboard w Livigno, czyli informacje dla entuzjastów jednej deski

Do kurortu w Livigno równie tłumnie, co narciarze, wybierają się także zapaleni snowboardziści. Jednych kuszą freeridowe zjazdy po puchu, a innych – dwa, słynne w świecie zimowych rozrywek, okazałe snowparki.

Snowpark Mottolino charakteryzuje się czterema klasycznymi liniami przejazdu i jednym zjazdem jibowym, który pozwala na wykazanie się umiejętnościami związanymi z jibbingiem, czyli naprawdę skomplikowanymi akrobacjami na różnego rodzaju przeszkodach. Trasy podzielone są w zależności od stopnia trudności na:

S-Line, przeznaczoną na stawianie pierwszych snowboardowych kroków dla początkujących,

M-Line, idealną dla boarderów mających za sobą trochę doświadczenia; zjazd wyposażony jest w poręcze, boksy i skocznie,

L-Line, trudną trasę, na której liczą się sprawdzone w boju umiejętności kontrolowania deski,

XL-Line, mistrzowski zjazd przeznaczony dla prawdziwych ekspertów snowboardingu, gdzie na śmiałków czekają niezwykłe skocznie dające dodatkową możliwość uwieczniania swoich akrobacji na nagraniach; nie brakuje także przepastnej strefy boeardercrossowej czy strefy jibowej.

Livigno Park Carosello oferuje podobny zestaw atrakcji, z tym że dodatkowo wyposażony został w ogromną poduchę airbag, na której snowboardziści trenują najciekawsze triki bez ryzyka nieprzyjemnego spotkania z twardą ziemią. A wszystko to przy wtórze energetyzującej muzyki!

Livigno to także mekka dla entuzjastów jazdy w głębokim śniegu. Głównie ze względu na dużą liczbę świetnie przygotowanych stoków z pokrywą śnieżną, której nie naruszy ani intensywne słońce, ani górski wiatr. Warto wspomnieć także o tym, że wiele tras prowadzi bezpośrednio do miasteczka, dlatego nie trzeba dodatkowo martwić się o transport. A do tego wszystkiego doskonale rozplanowane wyciągi, które kursują na wysokość niemalże 300 m n.p.m.!

Jaka pogoda panuje w Livigno i kiedy pojawia się śnieg?  Dowiedz się więcej o wymarzonych warunkach na narty i snowboard!

 

W Livigno panują rewelacyjne pogodowe warunki narciarskie. Nie bez powodu miejscowość nazywana jest włoskim “Małym Tybetem” - suchemu klimatowi towarzyszą średnio 322 słoneczne dni w roku. Pierwszy śnieg w Livigno pojawia się już w październiku, a sezon narciarski zaczyna się wraz z końcem listopada i trwa nawet do początku maja! Ze względu na dogodne położenie geograficzne (dolina pomiędzy Szwajcarią a Włochami usytuowana jest na poziomie 1816 m n.p.m.), zimowe miesiące w Livigno słyną z obfitych opadów śniegu, który zapewnia wyłącznie udane i pełne narciarskich szaleństw sezony dla rzeszy oddanych wielbicieli kurortu. Świetnie przygotowane stoki, trwała pokrywa śniegu oraz dobre nasłonecznienie sprawiają, że do tego włoskiego ośrodka po prostu chce się wracać. 

 

Choć szczyt popularności Livigno prezeżywa w okolicach świąt bożonarodzeniowych i nowego roku, nie brakuje entuzjastów chwalących doskonałe warunki pogodowe także w kwietniu czy na początku maja! Kiedy na dole można chodzić w krótkim rękawku, do przyjemnego zjazdu narciarskiego potrzebujemy jedynie bluzy. To świetna alternatywa dla tych, którzy nie mają czasu wyrwać się na zimowe szaleństwa w szczycie sezonu, lub osób, które nie przepadają za przesadnym ściskiem na stokach.

 

Bez względu na porę sezonu, śnieg na stokach w Livigno nie zawodzi. Dlatego kurort uważany jest za jedno z najpewniejszych miejsc na narty nie tylko we Włoszech, ale i w całej Europie!

Szukasz miejsca na narty we Włoszech? Sprawdź, czym się wyróżnia ośrodek narciarski Livigno!

Prowincja Sondrio, w której ulokowane jest Livigno, to miejsce pełne niezwykłych widoków i malowniczych krajobrazów. Nie sposób zapomnieć panoramy rozciągającej się na lodowiec Forni czy górę Ortler. Sondrio słynie z licznych winnic, które rozciągają się po urokliwych pagórkach, ciesząc oczy niezapomnianymi plenerami, a inne zmysły - smakiem i aromatem słynnych win. Właśnie w tych okolicach usytuowane jest miasteczko i gimna Livigno, która cieszy się niesłabnącą popularnością wśród amatorów narciarskich i snowboardowych szaleństw.

Livigno znane jest między innymi z licznych zawodów międzynarodowych. To tu w 1987 roku odbyły się pierwsze europejskie mistrzostwa świata w zjazdach snowboardowych. Nie brakuje także wydarzeń sportowych związanych z narciarstwem biegowym, Pucharu Świata Mężczyzn w Narciarstwie Alpejskim czy też słynnego Audi Fis Ski World Cup. W Livigno odbywają się również zawody związane z wyścigami rowerów MTB, jak np. Red Bull Wide Open. 

Livigno cieszy się także nietypową architekturą, na którą składają się urokliwe drewniane bacówki zwane Baita, rozsiane zarówno po dnie doliny, jak i okolicznych stokach. To właśnie te drewniane domki narciarze z całego świata wybierają jako miejsce idealne na après-ski i solidną dawkę tradycyjnego włoskiego bombardino, czyli gorącego drinka na bazie ajerkoniaku i brandy udekorowanego bitą śmietaną i tartą czekoladą. Znajdziemy tu również swoistą ciekawostkę etnologiczną, bowiem nieopodal Livigno, na terenie miejscowości Trepalle usytuowanej na wysokości od 1900 do 2250 m n.p.m. znajduje się najwyżej położona, stale zamieszkana osada w Europie! 

Co warto zobaczyć i gdzie wybrać się na après-ski ? Poznaj największe atrakcje w Livigno!

Po czasie spędzonym na stoku zawsze przychodzi moment na przyjemne après-ski, czyli wszelkie aktywności związane ze spędzaniem czasu wolnego w narciarskich kurortach. Jedni do rana szaleją w licznych klubach i dyskotekach, inni wolą towarzyskie eskapady do barów i pubów, a najaktywniejsi entuzjaści zimowych sportów wybierają wspinaczki lodowcowe czy przejażdżki na śnieżnych skuterach.

W Livigno nie brakuje żadnej z tych atrakcji. Miasteczko tętni życiem zarówno w dzień, jak i w nocy, dostarczając przyjezdnym niezapomnianych atrakcji i nigdy niekończącej się rozrywki! Tu bez problemu możemy wybrać się na jedno z dwóch lodowisk, odwiedzić tor saneczkowy czy spędzić czas na ściance wspinaczkowej. Istnieje opcja zrealizowania wędrówki na śnieżnych paletach, wystartowania psimi zaprzęgami bądź znalezienia przewodnika, który poprowadzi nas po zamarzniętych wodospadach.

Nie brakuje także opcji wyskoczenia do kina, czy też na kręgle i bilard ze znajomymi. Osobom spragnionym biologicznej regeneracji i błogiego relaksu po wymagającym dniu na stoku zaleca się wizytę w centrum spa, gdzie nie brakuje ofert rozluźniającego masażu, rozgrzewających saun czy możliwości odwiedzenia solnej groty, w której panują warunki zbliżone do przebywania nad dobroczynnym morzem.

Osoby szukające kulturalnych przeżyć mogą załapać się na wycieczkę po historycznej części miasteczka, gdzie znajduje się wiele godnych zwiedzenia kościołów pełnych historycznych dzieł sztuki.  

Nie brakuje również atrakcji przeznaczonych dla fanów nocnych szaleństw - bary, restauracje, dyskoteki i kluby stoją otworem dla wszystkich, którzy dysponują niewyczerpalnymi zasobami zimowej energii. 

Strefa bezcłowa w Livigno, czyli prawdziwy raj dla fanów zakupów. Co warto kupić? Ile kosztuje alkohol i paliwo?

Nie tylko narciarze doskonale bawią się w tym urokliwym, włoskim miasteczku. Nie mniej powodów do radości mają tu także entuzjaści zakupów, którzy ochoczo korzystają z zasad panującej na terenie Livigno strefy wolnocłowej.

Za paliwo zapłacimy tu nawet 50% mniej niż w innych miejscach na terenie Włoch, a rewelacyjne ceny dotyczą również alkoholu, wyrobów tytoniowych, ubrań znanych projektantów, wysokiej klasy sprzętu elektronicznego czy ekskluzywnych perfum.  

Brzmi jak prawdziwy zakupowy raj, jednakże spieszymy ostudzić zapał wszystkich, którym marzy się przewiezienie ogromnej liczby tych produktów do Polski czy zabranie ze ich ze sobą w dalszy urlop. Przy wyjeżdżaniu z Livigno w głąb Włoch bądź opuszczaniu miasteczka tunelem pod górą Munt la Schera spodziewać się należy kontroli celnej. Liczba przewożonych przez nas produktów musi odpowiadać osobistemu zapotrzebowaniu czy być kupiona w formie prezentu, niedozwolone jest za to wywożenie artykułów na dalszy handel. Dlatego jedna dorosła osoba może mieć przy sobie:

200 papierosów (lub 100 cygaretek, 50 cygar czy też 250 gramów czystego tytoniu),

1 litr alkoholu powyżej 22-procentowej zawartości alkoholu etylowego,

2 litry alkoholu poniżej 22-procentowej zawartości alkoholu etylowego,

perfumę i wodę toaletową zawierającej ¾ pełnej butelki o pojemności 30-40 CL,

2 kilogramy kawy,

paliwo mieszczące się w baku danego samochodu.

Oczywiście powyższe restrykcje obejmują jedynie osoby opuszczające tereny miasteczka. W czasie pobytu w Livigno możemy nieustannie cieszyć się atrakcyjnymi cenami produktów.

Dojazd do Livigno oraz kwestie noclegowe - jakie apartamenty i hotele wybrać? 

Dojazd do Livigno obecnie nie jest trudny do zorganizowania, choć jeszcze w pierwszej połowie XX wieku miasteczko było kompletnie odcięte od świata aż 9 miesięcy w roku!

Aby dostać się do kurortu należy skorzystać z lotnisk usytuowanych w Turynie, Bergamo bądź Mediolanie. Warto rozważyć także podróż koleją. Z Bergamo do Livigno jest około 180 kilometrów, z Innsbrucka - 185, natomiast z Zurychu jechać będziemy około 225 kilometrów.

Jeśli chodzi o hotele i apartamenty, Livigno pełne jest atrakcyjnych propozycji noclegowych w najróżniejszych przedziałach cenowych i standardach. Znajdziemy tam zarówno urokliwe niewielkie pensjonaty, gdzie można się zatrzymać z grupą znajomych, jak i ogromne czterogwiazdkowe hotele z dostępem do prywatnego spa, łaźni tureckiej czy ogrzewanego garażu. Te ostatnie szczególną uwagę przywiązują do goszczenia rodzin z dziećmi, oferując połączone pokoje rodzinne czy specjalne menu komponowane dla najmłodszych hotelowych gości. 

W całym Livigno znajdują się setki najróżniejszych obiektów noclegowych. Gdy wypełniają się przyjezdnymi, małe miasteczko w północnych Włoszech zamienia się w prawdziwą narciarską metropolię!

KONTAKT

  • info@snowz.pl
  • + 48 668 694 246
  • Jesteśmy dostępni: Pon-Pt 10-18
  • Messenger na Facebooku 24/7